Sahurda Online Alışveriş 2 Kat Arttı

Online alışveriş Ramazan ayında katlanarak artış gösterdi.Sabancı Topluluğu’nun online alışveriş platformu kliksa.com, Ramazan boyunca internet üzerinden en çok tercih edilen ürünleri açıkladı. Verilere göre online alışveriş, Ramazan döneminde sahuru da içeren 02:00-05:00 saatleri arasında 2 kat artış gösterdi. Türkiye genelinde en çok online ürün alınan iller İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Kocaeli’nin ardından Konya, Adana, Antalya, Mersin, Balıkesir, Manisa, Muğla, Hatay ile Gaziantep oldu.

En çok alışverişte İstanbul, en pahalı alışverişte Doğu illeri önde kliksa.com Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan konuyla ilgili açıklamasında şunu söyledi: “Ramazan boyunca iftarın etkisiyle 20:00’den sonra ziyaretçi sayısında ve alınan ürün adedinde doğal olarak düşüş gözlemlendi. Ancak 02:00-05:00 saatleri arasında online alışveriş 2 kat arttı. Ortalama ürün fiyatı baz alındığında ise 3 büyük şehrin sıralamada geride kaldığını ve Aksaray, Adana, Bingöl, Batman ile Kars’ın bu illerin önünde yer aldığını gördük.” dedi.Ramazan’da kadınların tercihi bebek bezi, erkeklerin ise akıllı telefon oldu.

Ramazan ayında kadınlar en çok bebek bezi, akıllı telefon, elektrikli süpürge, parfüm ve tablet bilgisayar satın aldı. Kadınların en çok alışveriş yaptığı iller sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Bursa, Antalya, Adana, Balıkesir, Manisa ve Mersin oldu. Erkeklerin rağbet ettiği ürünler ise akıllı telefon, USB bellek, oto lastiği, parfüm ve televizyon olarak sıralandı. Erkeklerin en çok alışveriş yaptığı iller sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Konya, Mersin, Adana, Balıkesir, Antalya ve Muğla oldu.

CEVAPLA