Samsung Galaxy Note 5, 4K ekranla gelebilir

Samsung Galaxy Note 5 ile ilgili tahminler ortaya atılmaya başlandı. IFA 2015 fuarında tanıtılması gündemde olan Samsung Galaxy Note 5 modeliyle ilgili ilk iddialardan biri ekran çözünürlüğüyle ilgili oldu.  Samsung Galaxy Note 4, Note 4 Edge modellerine ek olarak, Barcelona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde lansmanı yapılan Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge modellerinde 2K ekran çözünürlüğüne geçmişti.

Samsung Galaxy Note 5, 4K ve çift kavisli ekranla mı gelecek?

İlk söylentiler Samsung Galaxy Note 5 modelinde 4K ekran çözünürlüğüne yer vereceği oldu. Ayrıca Note 4 Edge modelindeki tek tarafı kavisli ekran yapısı yerine S6 Edge modelinde gördüğümüz çift tarafı kavisli bir ekran yapısı bizleri karşılayabilir.  Tam olarak 5.78 inç boyutlu olması beklenilen ekran her iki tarafındaki kavisler de düz olarak düşünüldüğü zaman 5.89 inç boyuta çıkıyor. 4K çözünürlüğün en dikkat çekici noktası ise PPi değerlerinde karşımıza çıkacak zira bu değerlerin 762 ve 748ppi aralığında olması demek piksel yoğunluğu konusunda dünyanın en başarılı telefonu olacağını gösteriyor.

Buradaki asıl soru ise nasıl bir donanım ile destekleneceği. Böyle bir çözünürlük için Samsung’un Galaxy S6 ve S6 Edge modellerinde yer verdiği Exynos 7420 yongası yeterli olacak mı bilinmez fakat firmanın özellikle batarya kapasitesi konusunda belki de 4000 mAh barajının üstüne çıkmış bir batarya ile Galaxy Note 5 modelini donatması gerekiyor ki en azından 1 günü tamamlayabilecek kadar pil ömrü sunabilsin.

Akıllı telefon üreticilerinin çözünürlük yarışında durum 2K’ya ilginin yoğun olduğu yönde seyrederken, bazı kesimler halen daha Full HD çözünürlüğün ekran boyutları hesap edildiğinde yeterli olduğunu düşünüyor. Eğer iddialar doğru çıkar ve Samsung Galaxy Note 5 modelinde 4K ekran çözünürlüğüne çıkarsa işin şekli ciddi anlamda değişebilir.

CEVAPLA