SRC Psikoteknik nedir? Sınavsız Nasıl Alınır?

SRC Psikoteknik Belgesi nedir?

Çalışma psikolojisinin bir dalı olan psikoteknik değerlendirme, sürücünün belirli bir işteki yeterliliğinin ortaya konması maksadıyla, beden ve zihin ile ilgili özelliklerinin testler aracılığıyla ölçülmesidir. Başka bir deyişle psikoteknik değerlendirme, bireyin belirli bir işe uygun olup olmadığını anlamaya yönelik olarak tasarlanmış bir inceleme-değerlendirme yöntemidir. Ölçüm ve değerlendirme sonucunda olumlu netice alındığında Psikoteknik Belgesi verilir.

Psikoteknik Testinde Ölçümleme ve değerlendirme nerede nasıl yapılıyor?

Yetki belgesi almış özel kurumlarda yapılıyor. Sürücü, Psikoteknik Belgesi almak için 3 resim, kimlik fotokopisi ve ehliyet fotokopisi ile birlikte, Psikoteknik Belgesi vermeye yetkili büroya başvurur. Büroda görevli psikiyatri uzmanı, ticarî olarak yük/eşya ve yolcu taşımacılığı yapan sürücülerin bedeniîve psikoteknik açıdan sağlıklı olup olmadıklarını belirleyen 60 dakika süreli testler uygular. Göstergeler olumlu ise, rapor verilir.

otoyol-otoban-kamyon

Psikoteknik belgesinde sürücünün hangi özelliklerine bakılıyor?

Sürücülerin güvenli araç kullanmalarını sağlayan zihnî özelliklerine yâni; algılama, dikkat, hafıza, muhakeme ve benzeri yeteneklerine, Psikomotor yetenek ve becerilerine yâni tepki hızı, göz, el, ayak koordinasyonu ve benzeri; tutum-davranışlarına, alışkanlık ve kişilik özelliklerine yâni risk alma, saldırganlık, sorumluluk, öz kontrol ve benzeri davranışlarına bakılıyor. Neticede, kişinin sürücülük açısından uygunluğu-yeterliliği hakkında bir kanaate varılıyor. Kanaat olumlu ise, Psikoteknik Belgesi veriliyor.

Src Belgesi ile Psikoteknik arasındaki bağlantı

4925 Sayılı Karayolu Taşıma Yönetmeliğie göre sürücülerde aranan şartlardan birisi Src Belgesi ve Psikoteknik Değerlendirme Raporuna sahip olunmasıdır. Yani, sürücüler src belgesi ve psikoteknik belgesine sahip olmaları gerekmektedir.

otoyol-otoban

Sınavsız SRC Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

1- Kimlik Fotokopisi 2- Ehliyet Fotokopisi 3- 3 Adet Resim 4- İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden Ehliyet Bilgi Güncellemesi 5- E-Devletten SGK Hizmet Dökümü (E-Devlet Şifresi postaneden alınabilir) 6- İkametgah Belgesi (Nüfus Müdürlüğü’nden Ücretsiz Alınabilir)

25 Şubat 2003 tarihinden önce ehliyetiniz varsa, bizi arayın, yukarıda sayılan gerekli evrakları hazırlayın ve SRC belgeniz adresinize gelsin.

Not: Bu tarihten sonraki ehliyet sahipleri için SRC eğitimi alınması zorunludur.

TC Kimlik No ile SRC Belgesi Sorgulama

Src Belgesi Nedir, Nereden, Nasıl Alınır?

K1, K2, K3 Belgesi Sorgulama (SRC Belgesi)

 

PAYLAŞ
En Son Haber
En son ve son dakika haberleri, hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz ve "nedir" sorunuzun cevaplarını veriyoruz.

CEVAPLA