Standard & Poor's seçim sonrası açıklama yaptı

Dünyanın en büyük kredi derecelendirme şirketi Standard & Poor’s (S&P), seçim sonuçları kredi notunu etkilemedi dedi.

Dünyanın en büyük kredi derecelendirme şirketi Standard & Poor’s (S&P), cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçlarının Türkiye’nin kredi notu üzerinde bir etkisi olmadığını açıkladı.

Şirketten cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçlarına ilişkin olarak yayınlanan değerlendirme notunda, seçim sonuçlarının Türkiye’nin gerek kurumsal, gerekse yönetimsel yapısındaki işleyişe bir engel oluşturmadığına işaret edildi. “Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının Türkiye’nin kredi notu üzerinde şu anda bir etkisi yoktur” tespiti yapılan açıklamada, seçimden sonra Türkiye’nin makro ekonomi politikalarında ve ve uygulanmalarında bir değişiklik beklenmediğine işaret edildi.

“DEĞERLENDİRME DEĞİŞEBİLİR” UYARISI

“Sonuçlar, Türkiye’deki kurumsal yapının üzerinde önemli bir değişiklik oluşturmadı” denilen değerlendirmede şu uyarı da yapıldı: “Türkiye’nin politika oluşturma ve uygulama çerçevesindeki değişikliklerin kredi notundaki ana zayıf nokta olan dış kırılganlıkları etkilemesi halinde bu değerlendirme değişebilecektir.”

HAZİNE İLE DERECELENDİRME ANLAŞMASI YOK

Küresel düzeyde faaliyet gösteren üç büyük kredi derecelendirme şirketinden yalnızca S&P Türkiye’yi “negatif” görünüm ile yatırım yapılabilir düzeyin bir kademe altında olan BB+ seviyesinde derecelendiriyor. Diğer iki şirket Moody’s ve Fitch ise Türkiye’yi “yatırım yapılabilir” düzeyde derecelendiriyor. Hazine, S&P ile ülke notu anlaşmasını Ocak 2013’te sonlandırmış, yerine, Türkiye’ye uzun aradan sonra ilk “yatırım yapılabilir” notu veren Fitch ile anlaşma yapmıştı.

PAYLAŞ
En Son Haber
En son ve son dakika haberleri, hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz ve "nedir" sorunuzun cevaplarını veriyoruz.

CEVAPLA