Türkiye'nin sosyal medya kullanım alışkanlıkları – Q3 2014

2014’ün 3. çeyreğinde Sosyal Medyada Türkiye’nin görünümüne ait en son analiz haberini sizlerle paylaşıyoruz.

Ipsos Sosyal Araştırmalar Enstitüsü geçtiğimiz yıl Gençlik ve Spor Bakanlığı için gençlerin sosyal medya kullanım davranışları ve tutumları çerçevesinde ailesosyal medya ve gençlik ilişkisini inceleyerek, Türkiye’deki gençleri daha yakından tanımayı ve anlamayı amaçlayan kapsamlı bir araştırma gerçekleştirdi. Gençlik ve Sosyal Medya Araştırması kapsamında 26 ilden 15-29 yaş arasında toplam 2057 genç ile görüşüldü. Çalışmanın raporu Aralık ayında yayınlandı. Rapor sadece sosyal medya kullanıcısı gençlerin profiline ışık tutmakla kalmıyor, aynı zamanda gençlerin sosyal medya ile nasıl ilişki kurduklarına dair ilginç bilgiler sunuyor.

Rapordan ilgi çekici birkaç bulgu şöyle:

İnternet kullanan gençler arasında sosyal medya kullanımı son derece yaygın. İnternet kullanan gençlerin çok büyük bir kesimi, sayısal ifadeyle %96’sı sosyal medya kullanıyor. Ailedeki gençler sosyal medyada gezinirken ebeveynler de boş durmuyor. Türkiye’de sadece gençler değil, anne ve babaları da sosyal medya araçlarını kullanıyor. Facebook hesaplarınızı üç saniyeliğine düşünün; hızlı beğen tuşuna basma rekoru sahibi teyzeler, amcalar, yorum yapan halalar, her fotoğrafımıza “güzel yavrum benim” diye anında yorumu yapıştıran anneler ve dahası… Rapora göre gençlerin %40’ının annesi; %47’sinin de babası sosyal medya kullanıyor. Bu noktada anne ve babaların sosyal medya kullanım tutum ve davranışlarına yönelik olarak yapılacak bir araştırmanın da birbirinden renkli ve ilginç bulgular sunacağından şüphe yok.

sosyal-ag-kullanimi

Gençler en çok hangi sosyal medya mecrasını kullandığına baktığımızda da, Facebook’un internet kullanıcısı 15-29 yaş grubunun en çok kullandığı sosyal medya mecrası (%89) olduğunu görüyoruz. Facebook farklı profillerden hem hemen herkesin hayatında var. Facebook’u ikinci sırada Youtube ve Instagram gibi görsel paylaşım siteleri takip ediyor (%57). Sosyal medya mecraları arasında Twitter da popüler bir mecra. Çalışmaya katılan 15-29 yaş grubundaki gençlerin %45’i Twitter kullanıcısı.

Türkiye’de gençlerin sosyal medyaya olan ilgisi dikkat çekiyor. Gençlere ve hatta anne-babalarına vermek istediği bir mesajı olan herkesin sosyal medya mecrasını çok daha dikkatle ele almasında fayda var.

Global Web Index tarafından 2014 Q3 verileri ile hazırlanan ‘Multi-Networking’ raporuna göre çoklu sosyal ağ kullanımı demografik ve coğrafik sınırları aşan bir trend haline gelmiş durumda. Tipik internet kullanıcıları kendilerini bir ya da iki sosyal ağ içinde sınırlamaktansa, çok daha fazla sosyal ağda aktif olarak yer almayı tercih ediyor.

Global Web Index’in uzun dönem datası incelendiğinde, sosyal ağlarda zaman geçirmenin son 5 yılın en hızlı büyüyen trendi olduğu göze çarpıyor. 16-64 yaş arası internet kullanıcılarının %91′i en az 1 sosyal ağ hesabına sahip.

Araştırmaya göre sosyal medya kullanıcıları eski sosyal ağlarını kapatmıyor, bağlılıklarını kaybetmiyor. Bu durumun arkasındaki motivasyonu bulmak zor değil. Hesap oluşturmanın çok kısa bir zaman alması ve platformların ücretsiz olması bu sebeplerin başında geliyor . Bu trend başlıca sosyal ağlar arasında açıkça görülebiliyor. YouTube videoları Facebookta paylaşılıyor. Instagram fotoğrafları Twitter’da retweetleniyor, Pin’ler Google+’a post ediliyor.

Çin’in dışarıda tutulduğu aşağıdaki grafikte internet kullanıcılarının %80′inin Facebook hesabı olduğu görülüyor. Çin’in ise 5′te 4′ü Sine Weibo hesabına sahip. Bu iki dev platform kullanıcıların sosyal dünyaya adım atmaları için ana giriş kapısı olarak rol oynuyor.

Bunlardan sonra kullanıcı sayıları oldukça yüksek ve yaygın diğer sosyal ağlar geliyor. (Twitter, Google+ gibi.) Bu platformları ise kullanıcı sayısı biraz daha düşük, belirli online aktiviteler için özelleştirilmiş platformlar takip ediyor. (Pinterest, Instagram, Tumblr gibi..)

Kaynak: Ipsos Araştırma Kütüphanesi

CEVAPLA