Twitter 14 gün sonra açıldı!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Twitter, miviter falan hepsinin kökünü kazıyacağız” sözünün ardından 20 Mart Perşembe günü kapatılan Twitter, erişime açıldı.

Dün Anayasa Mahkemesi yasağın ‘ifade özgürlüğüne yönelik ağır müdahale’ ve ‘hak ihlali’ olduğuna karar vermişti. Bugün de önce Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), Twitter’a erişim engellendiğini içeren mahkeme kararını kaldırdı. Daha sonra da Ulaştırma Bakanlığı “Gerekli teknik düzenlemeleri müteakip söz konusu site kullanıma açılacaktır” açıklaması yaptı. Ve nihayet 14 gün sonra Twitter erişime açıldı.

Anayasa Mahkemesi’nin Twitter’a erişimin engellenmesini “hak ihlali” ve “ifade özgürlüğüne aykırılık” olarak görmesinin ardından, TİB internet sitesinden Twitter’e erişim engeline ilişkin mahkeme kararlarını kararlarını kaldırdı. TİB, iki hafta önce Twitter’a erişimi yasaklamıştı. Anayasa Mankemesi’nin dün verdiği karara karşın erişime engel yasağını sürdüren TİB, bu akşam saat 17.00′de internet sitesinde yer alan sorgulama ekranında sosyal paylaşım sitesi Twitter’a ilişkin “Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından uygulanan bir karar bulunamadı” ifadesine yer verdi.

BAKANLIK: TEKNİK DÜZENLEME SONRASI AÇILACAK

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada; “Anayasa Mahkemesi tarafından alınan 2 Nisan 2014 tarihli 2014-3986 sayılı bireysel başvuru kararı doğrultusunda ‘Twitter.com’ internet sitesine yönelik uygulanmakta olan erişim engelleme tedbiri kaldırılmaktadır. Gerekli teknik düzenlemeleri müteakip söz konusu site kullanıma açılacaktır” denildi.

ANAYASA MAHKEMESİ ‘AÇIN’ DEMİŞTİ

Anayasa Mahkemesi, dün, Twitter yasağının ‘ifade özgürlüğüne yönelik ağır müdahale’ ve ‘hak ihlali’ olduğuna karar verdi. Bireysel başvurular üzerine alınan kararda, idare mahkemesinin verdiği yürütme durdurmayı uygulamayan TİB’in, yükümlülüğünü yerine getirmediği ifade edildi. İhlalin ve sonuçların ortadan kaldırılması için karar TİB’e gönderildi. Ayrıca Anayasa Mahkemesi’nin Twitter hakkında verdiği karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

TANRIKULU, TİB’E BAŞVURMUŞTU

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tantırıkulu, Anayasa Mahkemesi’nin Twitter hakkında verdiği kararın Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından, Bilgi Teknolojileri Kurumu’nca (BTK) uygulamaması üzerine, kuruma başvuruda bulundu.

BAŞBAKAN, ‘TWİTTER, MİVİTER KÖKÜNÜ KAZIYACAĞIZ’ DEMİŞTİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Bursa mitinginde 17-25 Aralık operasyonlarını eleştirirken, “Twitter, miviter falan hepsinin kökünü kazıyacağız” demişti. Başbakan Erdoğan’ın açıklamalarının ardından da 20 Mart Perşembe gecesi Twitter’a erişim engellenmişti.

CEVAPLA