Yanmayan Maddeler Nelerdir?

Hangi maddeler yanmaz? Ya da ateşte yanmayan maddeler nelerdir? Ateşte yanmayan maddelere itfaiyecilerin giydiği kıyafetler, tuğla, kerpiç örnek olarak verilebilir.

İtfaiyeci elbiseleri el, baş ve ayaklar hariç olmak üzere vücudun diğer kısımlarını ısı ve alevden korumak için yapılmış giysilerdir. Eldivenler ise sadece elleri korumak maksadıyla tasarlanmıştır.

•NOMEX KUMAŞI : Nomex ( Meta – ARAMİD ) ve KEVLER ( Para – ARAMİD ) gibi iki maddenin değişik oranlarda karışımından elde edilmiştir.

Nomex elbiseler en dıştaki kumaşın karışım oranına göre isim alırlar. Nomex elbiseler ceket ve pantolondan oluşmaktadır. Her ne kadar yangına dayanıklı bu elbiseler tek katlı ve çok katlı olabilmekte ise de içinde bulunduğumuz modern dünya standartlarında ( en, nfpa v.b. ) bir itfaiyeci elbisesinin aşağıdaki şekilde 4 ( Dört ) katmanlı olması daha isabetlidir.

DIŞ KUMAŞ : Ceket ve pantolonun en dışında bulunan kumaştır. Bu katman ısı, su, yağ ve kimyasal sıvıların belirli oranda içeriye girmesini engelleyen katmandır.
• NEM BARİYERİ : Dış kumaşın hemen altında bulunan ikinci katmandır. Bu katman dışarıdan içeriye su geçirmeyen , içeriden dışarıya havalandırmaya ( Vücutta oluşan nemin dışarıya atılması gibi ) imkan sağlayan bir yüzeydir. Bu katman ihtiyaç halinde birinci katman olan DIŞ KUMAŞA lamine ( presle yapıştırma ) de edilebilir.
Değişik tip ve kalitede nem bariyerleri mevcuttur.
• ISI BARİYERLERİ ; Bu katman nem bariyerlerinin hemen altında bulunan üçüncü katmandır.
Bu katman dış kumaş ve nem bariyerlerini geçerek gelen ısı yüklü hava kabarcıklarını içine alarak absorbe eder.
Değişik tip, ağırlık ve kalitede ısı bariyerleri mevcuttur. ( Keçe ve örgü ısı bariyeri v.b.)
• İÇ ASTAR : Bu katman ısı bariyerinin hemen altında bulunan en içteki kumaştır. Bu kumaş vücutla temasta kolaylık sağlaması için imal edilmesine rağmen ; yine de ısıya dayanıklı olarak imal edilmektedir.

PAYLAŞ
En Son Haber
En son ve son dakika haberleri, hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz ve "nedir" sorunuzun cevaplarını veriyoruz.

CEVAPLA