Yap, işlet, hüplet!

Recep Tayyip Erdoğan’ın iki yıl önce “Devletten tek kuruş çıkmadı” diyerek açılışını yaptığı Zafer Havaalanı’na yılda 850 bin yolcu garantisi verildi. Yolcu sayısı 84 binde kalınca aradaki farkı devlet ödedi.

Türkiye, 3. Havalimanı ile ilgili yolcu garantisini tartışırken, devlet aynı yöntemi uyguladığı Zafer Hava Limanı’ndan milyonlarca lira zarar etti. “Yolcu garantisi” kriteri ile hükümete yakın iş adamlarından İbrahim Çeçen’in İçtaş adlı inşaat firmasına ihale edilen Zafer Havalimanı için devletin, yılda 850 bin yolcu garantisi verdiği ortaya çıktı. Devlet ilk yıl için, firmaya 4.1 milyon Euro ödemek zorunda kaldı. İşletme hakkının 29 yıl olduğu dikkate alındığında, yolcu garantisi nedeniyle devletin fazladan 200 milyon Euro ödeyeceği tahmin ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zafer Havaalanı’nın açılışını 2 yıl önce kendisi yapmış ve konuşmasında havaalanının yapımında “Devletten tek kuruş çıkmadı.” demişti.

YOLCU GARANTİSİ VERİLMİŞ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Kasım 2012 tarihinde düzenlenen büyük bir törenle açılan ve Türkiye’nin ilk bölgesel havalimanı olma özelliğini taşıyan Zafer Havalimanı’nda devletin milyonlarca Euro’luk zarara uğradığı ortaya çıktı. Bu büyük zarar, yapımcı firmaya verilen yolcu garantisinden kaynaklanıyor. Erdoğan tarafından yaklaşık iki yıl önce açılışı yapılan havalimanı, Kütahya’nın Altuntaş ilçesinin Kuyucak mevkiinde kuruldu. Havalimanı yap işlet devret modeli ile yönetim kurulu başkanlığını İbrahim Çeçen’in yaptığı İçtaş İnşaat firması tarafından üstenildi. Firma, 29 yıl 11 aylık işletme karşılığında, havalimanını yaptı. Havalimanı firmaya 50 milyon Euro’ya mal oldu.

Hükümetin, “Devletin cebinden tek kuruş çıkmadı” diyerek övündüğü Zafer Havalimanı’nda devletin kesesinden çıkacak para ise ilk yılın sonunda belli oldu. 2013 yılının sonunda havalimanını işleten İçtaş inşaat firması Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin (DHMİ) kapısını çaldı. Ve sözleşmede yer alan yolcu sayısının gerçekleşmediğini belirterek, aradaki farkın kapatılmasını istedi.

Bu talepler DHMİ’nin hesaplarını Meclis adına denetleyen Sayıştay denetçilerinin de dikkatini çekti. Talepleri mercek altına alan Sayıştay denetçileri, İçtaş firmasına rekor sayıda yolcu garantisi verildiğini belirledi. Firma ile DHMİ arasında imzalanan sözleşmeye göre sadece ilk yıl yani hizmete girdiği yıl için, 500 bin iç 350 bin de dış hat yolcu garantisi verildi.

DHMİ ile firma arasında yapılan sözleşmeyi inceleyen Sayıştay denetçileri, firmaya taahhüt edilen yolcu sayısının her yıl artırıldığını da tespit etti. Buna göre, 2 yıl 535 bin iç, 374 bin dış hat yolcusu, 3 yıl da 569 bin iç 398 bin de dış hat yolcusu taahhüt edildi. Bu artış ilk 10 yılın sonunda duruyor. İlk on yılın sonunda ise taahhüt edilen yolcu sayısı iç hatlarda 775 bin 137’ye, dış hatlarda ise 542 bin 596’ya yükseliyor ve işletme süresi sonuna kadar devam ediyor.

İLK YIL NE KADAR YOLCU GELDİ?

Devletin, ilk yıl için 850 bin yolcu garantisi verdiği Zafer Bölgesel Havalimanı’nın aynı yıl için hizmet verdiği yolcu sayısı ise taahhüdün çok altında kaldı. DHMİ verilerine göre, 2013’te havalimanından 63 bin 872 iç hat, 20 bin 902 de dış hat yolcusu yararlandı. Aynı yıl için devlet, yolcu garantisi nedeniyle firmaya 4 milyon 163 bin 236 euro ödemek zorunda kaldı.

PAYLAŞ
En Son Haber
En son ve son dakika haberleri, hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz ve "nedir" sorunuzun cevaplarını veriyoruz.

CEVAPLA