"Yolsuzluk sebebiyle dünya bizimle alay ediyor"

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, Türkiye’yi sarsan yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası Türk işadamlarının dünyanın değişik coğrafyasında adeta saklanarak gezdiğini söyledi.

Meral, “Alnımız çok dik olarak gezdiğimiz dünyadaki birçok coğrafyaya şu anda saklanarak, neredeyse Türk olduğumuzu söylemeyi utanarak gidiyoruz. Çünkü çok ağır bir şekilde bizimle alay edercesine dalga geçiyorlar.” dedi. Başbakanın camiaya yönelik ‘sapık’ nitelendirmesine de tepki gösteren Meral, “Geçenlerde internette bir fotoğraf gördük; Başbakanın iki çocuğu üzerlerinde Anafen tişörtleriyle. Acaba çok mu basiretleri bağlıydı ki çocuklarını sapıklara emanet ettiler?” diye sordu.

TUSKON Başkanı Rızanur Meral, Bursa Girişimci İş Adamları Derneği (BUGİAD) tarafından düzenlenen ödül törenine katıldı. Türkiye’nin uluslar arası karnesinin zayıflarla dolu olduğunu belirten Meral şunları kaydetti: “Biz çok mesafe almamıza rağmen dünya konjonktüründe halen istenilen noktaya gelmedik. İş yapma kolaylığı endeksinde dünyada 69’uncuyuz. Ekonomik özgürlük endeksinde 73’üncüyüz. Kredi derecelendirme şirketlerinin verdiği notlarla yapılan sıralamada dünyada 64’üncüyüz. Düzenleme kurulları kalitesinde 69’uncuyuz. Düzenleme kurulları BBDK, SPK, RTÜK gibi kurumlar. Niye böyle olduğumuzu anlıyorsunuz. Hükümet gücüyle bir banka batırılmaya çalışılıyor, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) gıkı çıkmıyor. Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) gıkı çıkmıyor. Sizler evinizi, arabanızı, altınlarınızı, alyanslarınızı satarak bankanızı ve ülkenizin ekonomisini kurtarıyorsunuz, tüm bunlar çok ağır suçlar. Bir bakan, ’17 Aralık’ın sebebini de biliyoruz, birileri 2 milyar dolar para kazandı, döviz kurlarının artacağını biliyorlardı, döviz aldılar. Tüm bunlar elimizde var, bunları açıklayacağız’ dedi. Burada açıkça Bankasya hedef gösterildi. BBDK, Merkez Bankası araştırdı ve açıklama yaptı: ‘Böyle bir döviz hareketi yok’. Çünkü 2 milyar dolar kar edebilmek için 35 milyar dolarlık döviz alınması gerekiyordu. Bankasya’nın aktif büyüklü 23 milyar dolardı. Bunun da yüzde 85’i kredilere bağlıydı, elindeki 3-4 milyar dolarla böyle bir operasyon yapılmazdı, bu kadar büyük paralar da kazanılmazdı. Bir bakanın, ‘Elimizde var, biliyoruz’ dediği kayıtlarda en fazla 169 veya 189 milyon dolar bir alım gösteriyor, onu alanda Bankasya değildi. Tüm bunların sonucunda 2014 yılında, 2013 düzenleme kurulları kalite notumuz ne olacak? İnşallah ilk 100 içerisine gireriz.”

DÜNYADA YOLSUZLUK SEBEBİYLE SAKLANARAK GEZİYORUZ

Aynı garabetin Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nda da(RTÜK) olduğunu anlatan Meral, Türk toplumunun örf, adetini, geleneklerini yansıtmayan bir sürü programa yeşil ışık yakıldığını, üyelerin muhafaza kimliklerine rağmen, gönüllülerin açtığı televizyon kanallarındaki programların iptal edildiğini söyledi. Yabancıların, bunları yakinen not aldıklarını ve bunların neticesinde de yatırım kararlarını vereceklerini anlatan TUSKON Başkanı Meral, Türkiye’nin yolsuzluk algı endeksinde 58’inci, yolsuzluk kontrol endeksinde de 78’inci olduğunu hatırlattı. Bu notların genelde 160 ile 200 ülke arasındaki değerlendirmeler sonucu olduğunu vurgulayan Meral, şöyle devam etti: “Bizlerin var gücümüzle bunları düzeltmeye çalışmamız lazım. Bu şu an Türkiye’yi yönetenlerin uyguladıkları yöntemlerle tarzlarla sebep oldukları çok ağır durumlarla bunlara ulaşmak gerçekten çok zor. Biz alnımızın çok dik olarak gezdiğimiz dünyadaki birçok coğrafyada şu anda saklanarak, neredeyse Türk olduğunu söylemeyi utanarak gidiyoruz. Çünkü çok ağır bir şekilde bizimle alay edercesine dalga geçiyorlar. Şu anda Türkiye’nin karşı karşıya olduğu ve çözülmek yerine üstü örtülen yolsuzluk olaylarından dolayı Türkiye’yi müthiş bir şekilde alaya alıyorlar. Demokrasimizle çok ağır bir şekilde alay ediyorlar. Biz bunu hak ettiğimizi düşünmüyoruz. Bu kadar söylenti çıktığı zaman bunları açığa kavuşturmak, bastırmak çok kolaydı. Denilirdi ki, ‘Buyurun her şey açık, mahkemeler çalışsınlar ve şuanda gazetelerde ve televizyonlardaki görüntü ve fotoğrafları açıklasınlar. Hatta şunu da yapabilirlerdi TİB tüm GSM hareketlerini izliyor. Başbakanla oğlu arasında olduğu iddia edilen konmaları ve sıfırlandığı iddia edilen paraları ispat etmek için sadece o konuşmalara söz konusu 2 günlük aile fertlerinin konuşmalarını yayınlasalardı bu 15 dakikalık bir iş. Siz o insanların o saatlerde nerelerde olduklarını, nerelerden nerelere mekik dokuduklarını görecektiniz. Bunlar yapılmadı, tam tersi yapıldı. Deliller karartılıyor. Türkiye bu yönleriyle hem Batı’dan hem Avrupa’dan hem de yatırımcıdan uzaklaşıyor. Bunları söylerken de belki, bel ki değil zaten hain sınıfına konduk. Bunların birilerini söylemesi lazım.”

“BASİRETİ Mİ BAĞLANDI Kİ SAPIKLARA ÇOCUKLARINI EMANET ETTİ?”

TUSKON Başkanı Meral, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hizmet hareketine yönelik ‘sapık’ nitelendirmesini de değerlendirdi. Meral, “Bütün güzel işleri candan, gönülden, Allah’ın rızasından başka bir kazanç beklemeden yaptığınızı hem biz biliyoruz hem dünya, alem biliyor. Ama bütün bunlara rağmen sizlerin, ‘Kandan beslenen vampirler, ur, haşhaşi ve en son da sapık’ olarak adlandırılmanız, nitelendirilmeniz gerçekten yalnız bizi değil Dünyada inanın 160 ülkede bu hareketi takip eden, çocuklarını hatta torunlarını okutan insanları yürekten yaralıyor. Çok sevdikleri, çok takdir ettikleri Türkiye’yi bu tarz yöneticiler tarafından yönetiliyor olmasını onlar kalp burukluğu ile izliyorlar. Bu ifadeleri kullanan siyasetçilerin de birçoğunun çocukları bu okullarda okudu, okuyor, geçenlerde internette bir fotoğraf gördük; Başbakanın iki çocuğu üzerlerinde Anafen tişörtleriyle. Acaba çok mu basiretleri bağlıydı ki çocuklarını sapıklara emanet ettiler orada onlar.” diye konuştu.

1
2
PAYLAŞ
En Son Haber
En son ve son dakika haberleri, hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz ve "nedir" sorunuzun cevaplarını veriyoruz.

CEVAPLA